Small Garden Folding Cart Utility Grocery Wagon

Small Garden Folding Cart Utility Grocery Wagon
Check out this small folding wagon, economical and cost-effective! This affordable option is ideal for picking up deliveries, grocery and shopping. Its compact design makes it easy to carry on public transportation or store in tight spaces. Perfect for gardening too, this versatile trolley is perfect for carrying all your gardening tools, accessories and supplies, making it an essential tool for any gardener.
Products Description
| Item # | TMFW004-X |
| Open Dimension (in) | 29.13*18.11*35.83 (74*46*91cm) |
| Folded Dimension (in) | 6.3*18.11*25.2 (16*46*64cm) |
| Weight Capacity (lb) | 88 (40kg) |
| Net / Gross Weight(lb) |
14.11(6.4kg) / 15.43(7kg)
|
| WheelSize&Material | 5*1.5 PVC |
| Frame Material | Q195 Carbon Steel |
| Fabric | 600D Oxford cloth (PVC Coating) |
| Color | Accept customized |
| Customized support | ODM/OEM/OBM |
| Application | Beach,camping,garden,outdoor |
| Place of Origin | Shandong, China |


Press the button to adjust the height. For this sample we have used the most normal handle with no special functionality. On this folding style, we can customize other handles, such as the torsion spring handle, placed at any angle, the handle will automatically rebound and will not fall on the floor. There is also a handle that can be controlled to adjust the height. Let us know if you have any request.

Add two cup holders,when you're out and about with your folding wagon, you can put small objects such as water cups and eyeglass cases in the bag for easy storage. Made of 600D oxford fabric and carbon steel frame for rugged durability.
To match the small body of this folding cart, we chose small wheels, using 5*1.5 PVC wheels with 88lb load capacity, which is far less than our other styles in terms of load capacity, but daily life use is fully satisfied!

A variety of choices in wheel material and size, currently more use PU,PVC,rubber material, wheel size according to customer customization requirements. The rugged all-terrain wheels are smooth, durable, and designed for maximum stability, and can easily travel on surfaces such as concrete and wood floors, gravel, dirt, and even sand.



This style features Amazon's most popular folding structure, this is the most simple folding style that focuses on convenience, which folds in two directions and opens in just one seconds, making it easy to maneuver. When you store it, pull on the strap in the center of the bottom board and lift to fold, takes up very little space.
Related Products
| ITEM |
|
|
|
|
| Weight (Ib) | 23.4 | 17.9 | 26.46 | 30 |
| Open size (in) | 35.83*20.08*40.55 | 28.35*18.9*21.65 | 50*22.83*44.09 | 39.76*22.44*42.52 |
| Folded size (in) | 7.87*22.44*30.71 | 7.09*19.29*29.13 | 24.4*7.09*31.5 | 14.57*12.6*31.5 |
| Weight Capacity (lb) | 176 | 132 | 176 | 220 |
Customization Process
If you want to take all the gears for various activities such as camping, beach trips and other outdoor adventures, we recommend you to order our large heavy duty folding cart. Contact us and tell us your requirement:



FAQ:
Are you a manufacturer or trading company?
We are the manufacturer of folding wagon with our own factory. With 24 years of experience in the production of injection molding products and sheet metal parts, you will definitely get something from it.
What is your MOQ?
The MOQ is based on the product. Different product have different MOQ. Usually our MOQ is one container. But we accept lower quantity for your trial order. Please feel free to tell us how many pieces you need, we will calculate the cost correspondingly, hoping you can place large orders after checking quality of our products and know our service.
Can I custom my logo and appoint the color on the product?
Yes just offer me your logo design with AI or PDF format so that our designer will make a display for your reference.
Hot Tags: small garden folding cart utility grocery wagon
You Might Also Like
Send Inquiry















