Folding Jardin Utility Wagon Camping Cart
Our Garden Camping Folding Cart is designed for everyday use,medium size,the perfect solution for your outdoor activities! This cart made of high-quality carbon steel with a durable 600D Oxford cloth, ensuring it can withstand the heavy loading. All terrain wheels adapt all types of outdoor terrain, from dirt paths to rocky trails. Available for customization in a variety of colors, this cart can also be personalized with multiple color combinations.
This Garden Camping Folding Cart is not just any ordinary cart - it is a multi-functional base model that can add several accessories,like push handle,cup board,canopy,back basket.With our Garden Camping Folding Cart, you have the freedom to plan your trip without worrying about how to carry your supplies.
Product Description
| Item # | TMFW003 |
| Open Dimension (in) | 35.83*20.08*40.55 (91*51*103cm) |
| Folded Dimension (in) | 7.87*22.44*30.71 (20*57*78cm) |
| Weight Capacity (lb) | 176 (80kg) |
| Net / Gross Weight(lb) |
23.4 (10.6kg) / 24.9 (11.3kg)
|
| WheelSize&Material | 7*1.5 PVC |
| Frame Material | Q195 Carbon Steel |
| Fabric | 600D Oxford cloth (PVC Coating) |
| Color | Accept customized |
| Customized support | ODM/OEM/OBM |
| Application | Beach,camping,garden,outdoor |
| Place of Origin | Shandong, China |


- 【Torsion Spring Handle】
Folding wagon with a spring handle - it's the perfect solution for those who always seem to drop their handlebars! With the automatic rebound feature, there's no need to worry about losing your grip and dropping your handlebar onto the ground. Simply let go it will spring back into place.
- 【Add Cup Holders】
Theis utility folding cart complete with two convenient water bottle pouches on the front for easy hydration and storage of small items like sunglasses, headphones and more. On the back, there's a large mesh netting that can hold your clothes, magazines and other items so you can take her out into your backyard and enjoy the great outdoors.
- 【All Terrain Wheel】
We have wide wheels and narrow wheels to choose from, the wheels are made of PVC, PU, rubber, etc. We can customize the size according to your requirements. Currently we only have wide wheels that can be equipped with brakes, there are two kinds of structure: top brake and side brake. Don't need to lower your head, don't need to get your hands dirty, you can brake with your feet!


- 【Tear-resistant Fabric】
Made from high-quality 600D Oxford Fabric. We understand that every customer has unique needs, our fabric can be customized to feature a single or double-layered design. Our cart is available in a range of attractive colors, whether you prefer vibrant hues or more subdued tones, we have a color that will suit your style.
- 【Durable Frame】
The sturdy construction of this cart enables it to hold up to 176 pounds, so you can comfortably load it with all your gear.
- 【Versatility】
With the addition of a sturdy canopy to shade you from the sun, with the addition of a handy push-handle, you can easily move your gear and belongings around your campsite with ease! But that's not all - this camping cart also be equipped with a spacious rear basket, making it perfect for carrying your camping essentials.




- 【Easy To Fold】

Related Products
| ITEM |
|
|
|
|
| Weight (Ib) | 23.4 | 17.9 | 26.46 | 30 |
| Open size (in) | 35.83*20.08*40.55 | 28.35*18.9*21.65 | 50*22.83*44.09 | 39.76*22.44*42.52 |
| Folded size (in) | 7.87*22.44*30.71 | 7.09*19.29*29.13 | 24.4*7.09*31.5 | 14.57*12.6*31.5 |
| Weight Capacity (lb) | 176 | 132 | 176 | 220 |
customize process

Company Overview

certifications

Packing & Shipping

exhibition

Hot Tags: folding jardin utility wagon camping cart
You Might Also Like
Send Inquiry













