Super Large Collap Folding Trolley Utility Wagon
Special customized model, especially customized for big outdoor tents, extra large load capacity, extra large volume. When you work or rest outdoors, you want to enjoy the fresh air but don't want to suffer from the sun and rain, then you need a big outdoor shade tent, how to transport the tent to the right place, you need a long and big folding cart, this one, with a length of up to 1.3 meters and a capacity of up to 250 liters, is the right choice for you.
Products Description
| Item # | TMFW003-PO(upgrade) |
| Open Dimension (in) | 51.2*13.6*44.9 (130*60*114cm) |
| Folded Dimension (in) | 7.9*22.8*33.5 (20*58*85cm) |
| Weight Capacity (lb) | 330(150kg) |
| Gross Weight(lb) |
40.8(18.5KG)
|
| WheelSize&Material | 7*4 PVC |
| Frame Material | Q195 Carbon Steel |
| Fabric | 600D Oxford cloth (PVC Coating) |
| Color | Accept customized |
| Customized support | ODM/OEM/OBM |
| Application | Beach,camping,garden,outdoor |
| Place of Origin | Shandong, China |
The new upgraded folding wagon continues the design of TMFW003-PO in the structure, but with many upgrades on the basis of the original, the quality is more superior and more in line with the needs of people's use. The length of the body is 90cm, the back tailgate can be opened up to 1.3 meters, deepening the basket design, increasing the storage capacity.

- First of all, through the picture of the frame beam you can intuitively see that the upgraded folding wagon adopts the design of thickened frame, double thickened carbon steel tubes make the whole cart more sturdy and durable, withstand the challenge of more use and road conditions, so that people feel more convenient with the use of the cart.
-
Secondly, although it is not visible in the picture, the wheels of this model are also encrypted, with the same size wheels, the tire weight of this model individually reaches 650 grams, and the ordinary model is 500 grams, which can increase the load-bearing capacity of the wheels, and the tires won't peel off in the case of high loads, which makes it easy to cope with more different use scenarios, and the sizes and materials of our tires can be customized, please feel free to consult us.

In addition, the weight capacity of the folding wagon has been greatly improved, the volume reaches 250 liters, far more than the same type of models on the market, and the oversized load design ensures that it can carry more items, making the use more convenient and comfortable. Here you can see that the rear fender of the cart has added two crossbars, which are not found in other ordinary models, making the cart more stable, less prone to shaking, and more secure, even if you put on a particularly large and bulky tent, there will not be a problem. It's really a huge capacity!

All in all, this upgraded folding wagon has been optimized in terms of appearance and quality, which is more adaptable to the customized party's usage needs. If you are an agent of outdoor products and want to find a folding wagon that matches your products, we are happy to provide OEM\OBM\ODM service for you.
Related Products
| ITEM |
|
|
|
|
| Weight (Ib) | 23.4 | 17.9 | 26.46 | 30 |
| Open size (in) | 35.83*20.08*40.55 | 28.35*18.9*21.65 | 50*22.83*44.09 | 39.76*22.44*42.52 |
| Folded size (in) | 7.87*22.44*30.71 | 7.09*19.29*29.13 | 24.4*7.09*31.5 | 14.57*12.6*31.5 |
| Weight Capacity (lb) | 176 | 132 | 176 | 220 |
customize process

company overview
certificates

、
Packing&shipping

exhibition

Hot Tags: super large collap folding trolley utility wagon
You Might Also Like
Send Inquiry















