Customize Utility Camping Beach Trolley Folding Wagon
Multi-functional folding cart, perfect for outdoor camping, beach trips, shopping, and more! This cart is designed with a foldable structure, making it incredibly easy to use and transport. Its unique back open tailgate design allows for longer equipment to fit inside, making it the ideal cart for all your hauling needs. The cart features wide, all-terrain wheels paired with brakes for easy maneuverability, even on rough surfaces. The spring handle automatically bounces back, offering comfortable and effortless use. Made with a durable 600D Oxford cloth and carbon steel structure, this cart is built to last.
Products Description
| Item # | TMFW003-PO |
| Open Dimension (in) | 49.21*19.69*41.34 (125*50*105cm) |
| Folded Dimension (in) | 24.02*8.27*29.92 (61*21*76cm) |
| Weight Capacity (lb) | 176(80kg) |
| Net / Gross Weight(lb) |
25.2(11.43kg) / 26.9(12.2kg)
|
| WheelSize&Material | 7*4 PU Wheel |
| Frame Material | Q195 Carbon Steel |
| Fabric | 600D Oxford cloth (PVC Coating) |
| Color | Black / Accept customized |
| Customized support | ODM/OEM/OBM |
| Application | Beach,camping,garden,outdoor |
| Place of Origin | Shandong, China |



Press the button to adjust the height. Use torsion spring handle, you can put it in any angle, and it will rebound automatically. Especially useful when you use it in dirt or muddy ground.

Our TMFW003-PO upgraded to wide PU wheels, two front wheels with brakes, use on slopes without slipping, one-touch locking,you can stop anywhere and no skidding, all-terrain wheels easily deal with muddy, grassy, concrete, gravel roads.

Of course, the material and size of the wheels can be customized, and if you are looking for more cost-effective, you can choose our narrow PVC wheels, which are also very effective on flat ground. If you want a high-end customized model, such as adding specialized beach wheels, we are also available.

This style features Amazon's most popular folding structure, which folds in two directions and opens in just 3 seconds, making it easy to maneuver. When you store it, simply close the back tailgate, pull on the strap in the center of the bottom board and lift to fold.

If you need to add the outer bag, please contact our sales staff. Usually, we only provide matching outer bag as default for the gathering structure model, while this model is according to the customer's need.

Our TMFW003-PO is an upgraded model that combines the advantages of easy operation and convenient carrying, and the addition of the rear opening tailgate also makes up for the shortcomings of the small volume of most folding styles. While maintaining its ease of use, it increases its utility, making it the perfect outdoor stroller for all your outdoor activities.

Whether you're heading to the beach with chairs and umbrellas, or taking gear for a camping trip, our folding cart can handle the load. Its compact size makes it easy to store, and its convenience will become your go-to for all your outdoor excursions. Get your hands on the perfect partner for your outings and enjoy the simplicity and functionality of our folding cart.
Related Products
| ITEM |
|
|
|
|
| Weight (Ib) | 23.4 | 17.9 | 26.46 | 30 |
| Open size (in) | 35.83*20.08*40.55 | 28.35*18.9*21.65 | 50*22.83*44.09 | 39.76*22.44*42.52 |
| Folded size (in) | 7.87*22.44*30.71 | 7.09*19.29*29.13 | 24.4*7.09*31.5 | 14.57*12.6*31.5 |
| Weight Capacity (lb) | 176 | 132 | 176 | 220 |
customize process

Company Overview

certifications

Packing & Shipping

exhibition

Hot Tags: customize utility camping beach trolley folding wagon, folding stroller trolley, mini light foldable cart, compact folding wagon, dogs folding wagon, camp foldable beach trolley, wagon for senior dog
You Might Also Like
Send Inquiry















