Heavy Duty Foldable Platform Truck Hand Trolley
Are you having trouble finding the right platform truck?
Don't worry, we offer customization!
Simply tell us what you're looking for or send us a picture and provide the following information: product weight/size/weight capacity/color/wheel size and material, etc.

| Item No. | TM-QY3001 |
| Overall Size | 35.83"*24.02"*34.25" in |
| Capacity | 660lbs |
| Material | steel |
| Wheels | 5" steel+rubber |
| Material Thickness | 0.0197 in |
| Handle Thickness | 0.0433 in |
| The Wheel Bracket Thickness | 0.0709 in |
| Net Weight | 27.34lbs |
| Gross Weight | 28.66lbs |
| Packaging | carton/1pc |
This Heavy Duty Foldable Hand Trolley Platform Truck with a maximum load capacity of 660 lbs, and we also have a 330lbs option, is suitable for transporting medium-weight items.
The platform truck provides a flat platform and ample space to accommodate a variety of items, including boxes, packages, crates, and other goods. The platform is designed with raised edges to prevent items from sliding during transport.

The large reinforced steel plate and steel tube handle make it a sturdy and reliable tool for moving various heavy items. The folding design is convenient for storage, and it is more resistant to compression than plastic platform trucks. The design of the truck considers ergonomics, with a comfortable handle grip that ensures easy and effortless operation for the user.
The folding handle option is ideal for warehouse, e-commerce companies, and vehicle transport.
Additionally, the casters can be freely paired with different sizes and materials, making it customizable to fit your specific needs.
The customization process may take longer than our standard products, but we guarantee that the end result will be worth it.



Hot Tags: heavy duty foldable platform truck hand trolley, Beach Foldable Trolley, large wheels wheelbarrow, Garden Camping Trolley, Camping Wagon, All Terrain Heavy Duty Outdoor Trolley, Garden Trolley With Cup Holders
You Might Also Like
Send Inquiry














