Heavy Duty Outdoor Utility Wagon
Heavy Duty Outdoor Utility Wagon
This outdoor utility wagon can be folded into a small size carry bag for convenient storage.
Heavy duty and durable PU wheels can rotate 360 degrees for easy maneuvering. Innovative four-wheel detachable design is easy to clean and removable, and further reduces storage volume.
Made of upgraded sturdy steel frame for convenient and fast storage. Triangular solid supporting structure with multiple metal frames at the bottom for reinforcement. The durable material and the sturdy frame construction offer a maximum load: up to 100 kg.
Removable, washable, replaceable and durable 600D solid color polyester.
The screws and nuts at the corners are integrally formed by injection molding, which is more durable.
Suitable for shopping, picnic camping, transporting and family sourcing.
Such a versatile outdoor wagon is definitely a solid booster on the road!
Products Description
| Item # | TMFW002-W |
| Open Dimension (in) | 39.8*22.4*42.5 (101*57*108cm) |
| Folded Dimension (in) | 14.6*12.6*31.5 (37*32*80cm) |
| Weight Capacity (lb) | 220 (100kg) |
| Net / Gross Weight(lb) | 30 (13.6kg) / 33.3(15.1kg) |
| WheelSize&Material | 7*4 PU |
| Frame Material | Q195 Carbon Steel |
| Fabric | 600D Oxford cloth (PVC Coating) |
| Color | Accept customized |
| Customized support | ODM/OEM/OBM |
| Application | Beach,camping,garden,outdoor |
| Place of Origin | Shandong, China |

TMFW002 and TMFW001 are both quad fold models, there are two main structural differences, one is the body frame, #1 is a V-shaped structure, #2 added corners, the purpose of this is to make the cart folded at a lower height. Another unique point is that the #2 cart has a patent for removable wheels, the wheels can be quickly removed and installed without any tools.



The picture below shows how the beach trolley folds up after removing the wheels, a very neat rectangular shape, small and compact and very portable.

If you want to use the folding cart with the egg roll table, then please make sure to let us know your needs when you customize it, we will add four elastic straps at the corners of the folding cart cloth bag, so you can fix the tube and the folding table, which makes it a lightweight folding cart as well as a flexible table, storage and dining in one.

Related Products
| ITEM | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Weight (Ib) | 23.4 | 17.9 | 26.46 | 30 |
| Open size (in) | 35.83*20.08*40.55 | 28.35*18.9*21.65 | 50*22.83*44.09 | 39.76*22.44*42.52 |
| Folded size (in) | 7.87*22.44*30.71 | 7.09*19.29*29.13 | 24.4*7.09*31.5 | 14.57*12.6*31.5 |
| Weight Capacity (lb) | 176 | 132 | 176 | 220 |
customize process

Company Overview

certifications

Packing & Shipping

exhibition

FAQ
Why I choose your products?
We have 20 years of trading experience. Every R&D and inspection staff designs, develops and completes products under complex process control.
We look forward to being your best partner and continuously improving our technology.
What kinds of certificates do you have?
Our produces quality meets ISO9001, BSCI, ISO14001, also passed many other certificates of the international quality management system.
How long can I get the samples ?
After you pay the sample charge and send us confirmed files, the samples will be ready for delivery in 3-7 days. The samples will be sent to you via express and arrive in 3-5 days. So 7-12 days you can get the sample.
Hot Tags: heavy duty outdoor utility wagon, Heavy Duty Folding Outdoor Trolley, All Terrain Heavy Duty Outdoor Trolley, Outdoor Wagon, Heavy Duty Outdoor Utility Wagon, Heavy Duty Outdoor Wagon
You Might Also Like
Send Inquiry



















